سند 2030 از دستور‌کار دولت خا رج شد

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  امکانات وب

  برچسب ها

  در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست رئیس‌جمهور

  سرویس سیاسی ـ
  اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه عصر دیروز با حضور روحانی رئیس‌جمهور، به لغو سند ۲۰۳۰ رأی دادند.
  در این جلسه اکثریت اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب کردند که سند تحول آموزش و پرورش در تمام مسائل آموزشی مورد توجه باشد و به طور کلی مسائل آموزشی کشور بر اساس اسناد بالادستی ایران انجام شود. بر این اساس سند 2030 محلی از اعتنا ندارد.
  اجرای سند ۲۰۳۰
  پس از بیانات رهبری متوقف شد
  و به بایگانی پیوست
  در این راستا، مهدی نوید ادهم، دبیر شورای عالی آموزش و پرورش در گفت‌وگو با مشرق از توقف کامل اجرای سند ۲۰۳۰ در آموزش و پرورش پس از بیانات صریح رهبر انقلاب خبر داد و گفت: بیانات ایشان برای شورای عالی آموزش و پرورش فصل‌الخطاب بود و بلافاصله پس از این فرمایشات، اجرای سند ۲۰۳۰ در آموزش و پرورش متوقف شد.

    
  سند تحول بنیادین نظام آموزشی در اولویت اجرا
  وی در پاسخ به این سؤال که پس چرا رئیس‌جمهور در ایام انتخابات بر اجرای مواردی از سند ۲۰۳۰ که با اصول و مبانی جمهوری اسلامی مغایرت نداشته باشد، تاکید کرد نیز اظهار داشت: بحث‌هایی مطرح شد اما فصل‌الخطاب برای ما، بیانات رهبری بود، لذا شورای عالی آموزش و پرورش، اجرای سند ۲۰۳۰ در نظام آموزش و پرورش را متوقف کرد و سند تحول بنیادین نظام آموزشی را در اولویت اجرا قرار داد.
  نوید ادهم در خصوص ابهامات مطرح شده درباره نقش نظارتی شورای عالی آموزش و پرورش پیش از اظهار گلایه صریح مقام معظم رهبری از اجرای سند ۲۰۳۰ به جای سند تحول بنیادین نیز گفت: مهم این است که در حال حاضر این سند اجرایی نمی‌شود. بهتر است اتفاقات گذشته را مرور نکنیم چرا که موضوع مهم آن است که اجرای سند ۲۰۳۰ برای همیشه متوقف شده و به بایگانی پیوسته است.
  دو بار اعلام رسمی موضع
   رهبر انقلاب درباره 2030
  در پی قصور دستگاه‌ها
  تحت‌الشعاع قرار گرفتن تربیت دینی دانش‌آموزان، وجود موارد خلاف اسلام در این سند، موضوع استقلال ملی و ضرورت در دستور کار قرار گرفتن سند تحول بنیادین آموزش و پرورش سبب شد تا رهبر معظم انقلاب دوبار علنا و صریحا موضع رسمی خود درباره این سند را اعلام کنند.
  شورای عالی انقلاب فرهنگی
   باید مراقبت می‌کرد
  در وهله نخست، ایشان روز یکشنبه 17 اردیبهشت در دیدار جامعه معلمان ضمن نهی صریح از اجرای سند آموزشی 2030 با گلایه از شورای عالی انقلاب فرهنگی، تصریح کردند: این شورا باید مراقبت می‌کرد و نباید اجازه می‌داد که کار تا جایی پیش برود که اکنون ما مجبور به جلوگیری از آن شویم.
  رهبر معظم انقلاب به موضوع پذیرش سند ۲۰۳۰ سازمان ملل و یونسکو از جانب دولت اشاره کردند و با انتقاد شدید از این موضوع، گفتند: این سند و امثال آن، مواردی نیستند که جمهوری اسلامی ایران تسلیم آنها شود، و امضای این سند و اجرای بی‌سروصدای آن قطعا مجاز نیست و به دستگاه‌های مسئول نیز اعلام شده است.
  جمهوری اسلامی
   احتیاجی به این سند ندارد
  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: به چه مناسبت یک مجموعه‌ به‌اصطلاح بین‌المللی که تحت نفوذ قدرت‌های بزرگ نیز قرار دارد، به خود حق می‌دهد که برای ملت‌هایی با تاریخ و فرهنگ و تمدن گوناگون، تکلیف معین کند.
  رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه اصل این کار غلط است، خاطرنشان کردند: اگر چنانچه با اصل کار نمی‌توانید مخالفت کنید، صراحتا اعلام کنید که جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌  آموزش و پرورش، دارای اسناد بالادستی است و احتیاجی به این سند ندارد.
  اینجا جمهوری اسلامی ایران است!
  ایشان تأکید کردند: اینجا جمهوری اسلامی ایران است و در این کشور مبنا اسلام و قرآن است. اینجا جایی نیست که سبک زندگی معیوب و ویرانگر و فاسد غربی بتواند اعمال نفوذ کند. در نظام جمهوری اسلامی پذیرش چنین سندی، معنا ندارد.
  رهبر معظم انقلاب همچنین چهارشنبه هفته گذشته در دیدار با جمعی از دانشجویان موضع رسمی خود درباره سند 2030 را برای بار دوم، اعلام کردند.
  ایشان در این دیدار مسئله‌ «استقلال» را بسیار مهم، و موضوع سند ۲۰۳۰ را در همین چارچوب قابل ارزیابی دانستند و خاطرنشان کردند: برخی می‌گویند ما در این خصوص تحفظ داده‌ایم و گفته‌ایم فلان بخش آن را قبول نداریم، درحالی‌که حتی اگر هیچ مورد واضحِ خلاف اسلام در آن وجود نداشت، باز هم نظام آموزشی نباید در بیرون از کشور نوشته شود، حال آنکه موارد خلاف اسلام نیز در آن سند وجود دارد و برداشت افرادی که خیال می‌کنند ما در این موضوع گزارش‌های درستی نگرفته‌ایم، برداشت درستی نیست.
  چرا باید چند نفر در یونسکو یا سازمان ملل، نظام آموزشی ما را بنویسند؟
  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: اینجا ایران و جمهوری اسلامی است و این ملت، ملت بزرگی است، چرا باید چند نفر در یونسکو یا سازمان ملل، نظام آموزشی ما را بنویسند؟
  پس از علنی شدن تصویب سند 2030 در هیئت دولت، کش و قوس‌های بسیاری بین دولتمردان و منتقدان این سند صورت گرفت.
  کارشناسان معتقدند با وجود اسناد بالادستی مصوب در نظام مثل سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و سند مهندسی فرهنگی و نقشه جامع علمی کشور و سند دانشگاه اسلامی و غیره چه نیازی به امضاء، تصویب و اجرای سند 2030 است که توسط بیگانگان نوشته شده و با فرهنگ اصیل اسلامی همخوانی ندارد.
  2030 توصیه‌نامه یا تعهدنامه؟
  دولت مدعی بود که 2030، در حد یک بیانیه و توصیه‌نامه است و الزام‌آور نیست در حالی که در این سند به وفور از گزاره‌های انشایی یعنی «باید» و «نباید»، یا کشورها «موظف»‌اند یا «مکلف» هستند و امثال این واژه‌ها استفاده شده است. دولت اعلام می‌کرد که در زمان تصویب اجماعی سند آموزش 2030 با اصرار اعلام تحفظ کرده است. در حالی که اگر 2030 یک توصیه‌نامه است که هیچ‌گونه تعهدی برای کشور ایجاد نمی‌کند، چطور نیازی به اعلام تحفظ بوده است؟ از این رو مشخص است که سند 2030 یک تعهدنامه است نه بیانیه یا توصیه‌نامه.
  طرح بحث تعهد در 17 جای 2030
  حجت‌الاسلام خسروپناه طی یادداشتی درباره 2030 خاطرنشان کرد: در 17 جای سند بحث تعهد مطرح شده و همچنین 150 مورد در این سند کلمه تضمین آمده، آیا با وجود 150 بار تکرار کلمه تضمین و 17 بار تکرار کلمه تعهد، آیا این سند واقعا یک توصیه است؟
  حسن رحیم‌پور ازغدی نیز در نشستی با موضوع بررسی 2030 گفته بود: دهه آینده که امثال بنده دیگر نیستیم؛ شما باید مراقب باشید که نظارت دانشگاهی مصداق بارز نهی از منکر و امر به معروف و نظارت انقلابی است و هر جا خبر رسید که یک قرارداد بین‌المللی در هر سطحی با هر اسمی و در هر حوزه‌ای منعقد شده است باید سریع توضیح بخواهید که آیا از مجاری اصلی قانون اساسی عبور کرده است یا خیر و چه کسی آن را امضا کرده و دلیل امضا چه بوده است.
  وی اظهار داشت: دوستان دانشگاهی می‌گفتند 30 کارگروه تشکیل شده تا بدون اعلام رسمی و بدون نظر مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی این سند عملیاتی شود و شعار دگرگونی جهان را در دستورکار گذاشتند و به‌جای ‌اینکه از طرف مردم ایران و مسئولان حرف بزنند، به آنها گفتند که ایران در این قضیه پیشگام است و آنها هم تشکر کردند.
  رحیم‌پور ازغدی تصریح کرد: در لیبرال آموزشی گفته‌اند آموزش متون دینی مخل خلاقیت است و باید از مدارس حذف شود، لیبرالیسم کلاسیک و نئولیبرال اعلام کرد که ما به دین کاری نداریم و خودمان با عقل خودمان می‌سنجیم، البته عقل با برهان حجت است، ولی عقل آنها هوای نفس است که نامش را عقلانیت می‌گذارند، لیبرالیسم یعنی نفس و آنها با ایدئولوژی نفسانی می‌خواهند نظام آموزشی ایجاد کنند.
  وی گفت: اخلاق را مسخره می‌کنند، حیا را مسخره می‌کنند، دست معلم و پدرومادر را تحت عنوان آزادی لیبرال از سر کودک برمی‌دارند و همه را تحت عنوان اینکه ما افراد را نجات می‌دهیم به ذیل نظام سرمایه‌داری می‌برند، اینها حق همجنس‌بازی را جزو اصول حقوق بشر قرار می‌دهند و می‌گویند حتی اگر 99 درصد یک جامعه به مسئله‌ای رأی موافقی دهند، ولی آن مسئله در چارچوب لیبرال نباشد، آنها آن مسئله را دموکراسی نمی‌دانند.
  غرب‌زده‌های داخلی دچار بیماری آمریکا‌ جهان‌پنداری هستند
  رحیم‌پور ازغدی بیان داشت: دبیر کمیسیون یونسکو، جمهوری اسلامی را به عنوان کشور پیشگام اجرای تدارکات لازم برای 2030 معرفی کرده و از طرف غرب، از ایران تقدیر می‌کنند، یعنی حتی آنها هم توقع چنین کاری را از ما نداشتند و این سند هم ما را غافلگیر کرد و هم آنها را.
  وی خاطرنشان کرد: می‌گویند باید گزارش سالانه به آنها ارائه دهیم که چقدر اینترنت بدون فیلتر در اختیار زنان و کودکان قرار می‌دهیم، البته ما که در این مسائل جلوتر رفته‌ایم، ولی چرا باید به آنها تعهد بدهیم؟ می‌گویند برای کنترل جمعیت باید به آنها تعهد بدهیم، نرخ رشد جمعیت‌مان به صفر رسیده است و حالا که آنها می‌خواهند باید آن را به زیر صفر برسانیم.
  رحیم‌پور ازغدی تصریح کرد: آمریکا دچار بیماری خودجهان‌پنداری است و غرب‌زده‌های داخلی دچار بیماری آمریکا‌ جهان‌پنداری هستند، با سند 2030 نهادهای نظارتی ما تقریبا حذف می‌شود و اسناد آنها بر اسناد ما مقدم می‌شود.

  نویسنده : بازدید : 2 تاريخ : شنبه 27 خرداد 1396 ساعت: 4:26
  برچسب‌ها :
  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها