قلمروسازی های غیرقانونی امارات در خلیج فارس و سکوت ایران!

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  امکانات وب

  برچسب ها

  در سال های گذشته امارات متحده عربی تلاش های فراوانی را برای قلمروسازی های جدید در خلیج فارس انجام داده و از هیچ تلاشی برای افزایش فضاهای در اختیار فروگذار نکرده است؛ اقدام هایی مثل ساخت جزیره مصنوعی، تغییر خط مبدأ دریایی و اشغال جزایر یمنی که در کمال ناباوری با سکوت سایر کشورهای ساحلی، رفته رفته حالت عرفی به خود گرفته است و در آینده نیز حق اعتراض در برابر آنها از بین خواهد رفت.

  در سال های گذشته امارات متحده عربی تلاش های فراوانی را برای قلمروسازی های جدید در خلیج فارس انجام داده و از هیچ تلاشی برای افزایش فضاهای در اختیار فروگذار نکرده است؛ اقدام هایی مثل ساخت جزیره مصنوعی، تغییر خط مبدأ دریایی و اشغال جزایر یمنی که در کمال ناباوری با سکوت سایر کشورهای ساحلی، رفته رفته حالت عرفی به خود گرفته است و در آینده نیز حق اعتراض در برابر آنها از بین خواهد رفت.

  به گزارش «تابناک»، امارات در تازه ترین اقدام خود که در راستای افزایش قلمروهای دریایی خود در خلیج فارس انجام می دهد، اقدام به تصرف چند جزیره یمنی کرد و با اعطای تابعیت اماراتی به ساکنین این جزایر تلاش کرد اقدام خود را قانونی جلوه دهد و از اعتراضات احتمالی آن بکاهد؛ اقدامی که اگر در برابر آن سایر کشورها از جمله ایران سکوت کنند، در آینده خسارت های سنگینی متوجه سایر کشورهای ساحلی خواهد شد.

  واقعیت این است که  دریاها و منافع فراوانی که درون خود نهفته دارند و در دو قرن اخیر توجه بسیاری از قدرت های جهانی و کشورهای ساحلی را به خود جلب کرده است و به همین دلیل از نیمه دوم قرن بیستم و به ویژه چند دهه پایانی آن، دریاها و قلمروسازی در آن برای کشورهای ساحلی و قدرت های دریایی اهمیت بالایی یافت.

  اکنون و در حالی که سال ها از کشف و تصرف سنتی فضاهای دریایی گذشته است، هنوز میل کشورهای ساحلی برای قلمروسازی دریایی وجود دارد.

  در بین کشورهای حاشیه خلیج فارس، امارت را باید از جمله پیشتازان عرصه قلمروسازی معرفی کرد؛ کشوری که در چند سال اخیر اقدام هایی را در زمینه قلمروسازی در خلیج فارس انجام داده و همچنان نیز در میان سکوت همسایگان و همراهی برخی متحدان به کار خود با روش های جدید ادامه می دهد.

  اقدام نخست امارات در قلمروسازی جدید در خلیج فارس را باید احداث جزایر مصنوعی دانست که اغلب در سواحل دبی انجام می شود؛ اقدامی که جدا از ایجاد فرصت های جدید سرمایه گذاری برای این کشور در صورت مسکونی و اقتصادی شدن این جزایر بر مساحت دریای سرزمینی و سایر مناطق دریایی این کشور از خلیج فارس خواهد افزود.

  اقدام دیگر این کشور در خلیج فارس، که بر اساس منافع ملی و به صورت زیرکانه دنبال شد، تغییر خط مبدأ دریایی از روش عادی به روش خط مبدأ مستقیم بود که حجم قابل توجهی از آب های خلیج فارس را در بخش جنوبی به حاکمیت مطلق این کشور اضافه کرد و البته اعتراض قابل ذکری نیز به این عمل از سوی سایر کشورها نشد.

  جدا از دو اقدام گذشته امارات رسماً ظرف چند هفته گذشته با برقراری پروازهای هوایی از ابوظبی به جزیره تحت تصرف «سقطری» یمن و اعطای تابعیت اماراتی به ساکنان این جزیره از نقش نظامی خود در ائتلاف عربی برای اجرای نقشه اشغال برخی جزایر یمن سوء استفاده کرده است.

  امارات همچنین به اهالی جزیره «سقطری» و سه جزیره «درسه»، «سمپحه» و «عبدالکوری» و دو جزیره صخره ای دیگر که در ساحل اقیانوس هند در نزدیکی خلیج عدن 350 کیلومتری جنوب شبه جزیره عربی قرار دارند، تابعیت داده است و عرصه جدیدی از قلمروسازی از سوی امارات را به نمایش گذاشته است؛ تلاشی که با سوء استفاده از شرایط بحرانی کشور یمن و مشکلات فراوانی که مردم این کشور در آن گرفتار هستند، دنبال می شود.

  در شرایط کنونی که کشوری مثل امارات در بخش جنوبی خلیج فارس نهایت تلاش خود را برای گسترش قلمرو خود در خلیج فارس انجام می دهد، سئوال مهم قابل طرح این است که چه اقدام موثری از سوی سایر کشورها از جمله ایران قابل انجام و موثر است؟

  شاید مهم ترین کاری که می توان انجام داد، اعتراض مداوم به این اقدام ها از سوی کشورهای دیگر مثل ایران است که سبب می شود این قلمروسازی ها حالت عرف به خود نگیرد و در فرایند گذر زمان به حق غیرقابل بازگشت این کشور تبدیل نشود.

  در مورد جزایر مصنوعی مهم ترین اعتراضی که می توان اظهار کرد، هشدار به پیامدهای زیست محیطی است  که متوجه خلیج فارس است.

  در مورد انتخاب خط مبدأ مستقیم در خلیج فارس از سوی امارات نیز آن هم در شرایطی که خط مبدأ عادی پیشتر به کار رفته بود و لزومی بر استفاده از خط مبدأ مستقیم به دلیل مضرس نبودن سواحل نیست، باید محور اعتراضات ایران و سایر کشورها علیه اقدام های امارات باشد.
   

  در مورد تلاش جدید امارات برای تصرف جزایر یمنی نیز اگرچه مستقیماً منافع ایران تهدید نمی شود، اما این اقدام همانطور که اشاره شد بر وزن و قدرت ژئوپلیتیک امارات در خلیج فارس خواهد افزود و به همین دلیل اعتراض ایران در مجامع بین الملل سبب خواهد شد این اقدام از قاعده عرف خارج شود و در ادامه ادعاهای جدیدی را برای اماراتی ها به همراه نیاورد.


  تحلیل : درست است که در حال حاضر این حق قلمروی  تاثیری بر منافع ملی ایران ندارد ولی جرات وجسارت امارات را زیاد می کند در تعجب هستم چر ا ایران سکوت کرده  آیا مایل است بحران جدیدی درست نکنند  وزمینه یک اختلاف دیگر بوجود نیاید  ویا......

  نویسنده : بازدید : 3 تاريخ : جمعه 19 خرداد 1396 ساعت: 16:55
  برچسب‌ها :
  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها