عاملان وقوع آتش سوزی در «پلاسکو» اعتراف کردند

ساخت وبلاگ
چکیده : رونمایی از علت حریقِ ویرانگر توسط سرپرست دادسرای امور جنایی؛ عاملان وقوع آتش سوز... با عنوان : عاملان وقوع آتش سوزی در «پلاسکو» اعتراف کردند بخوانید :
رونمایی از علت حریقِ ویرانگر توسط سرپرست دادسرای امور جنایی؛
پس از گذشت حدود ۵۴ روز از حادثه هولناک پلاسکو، سرپرست دادسرای امور جنایی تهران بزرگ، با افشای برخی اعترافات متهمان دستگیر شده در این حادثه، پرده از چرایی شروع حریقی که به فرو ریختن قدیمی ترین برج تهران و جان باختن شماری از هموطنانمان منجر شد، برداشت.
کد خبر: ۶۷۶۹۶۹
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۹:۲۸ 13 March 2017
امتیاز خبر: 84 از 100 تعداد رای دهندگان 11166
پس از گذشت حدود ۵۴ روز از حادثه هولناک پلاسکو، سرپرست دادسرای امور جنایی تهران بزرگ، با افشای برخی اعترافات متهمان دستگیر شده در این حادثه، پرده از چرایی شروع حریقی که به فرو ریختن قدیمی ترین برج تهران و جان باختن شماری از هموطنانمان منجر شد، برداشت.

به گزارش «تابناک»، قاضی محمد شهریاری، سرپرست دادسرای امور جنایی تهران بزرگ در این باره به فارس گفت: از صبح روز سی ام دی‌ماه و همزمان با وقوع آتش‌سوزی در ساختمان پلاسکو پرونده بررسی این حادثه در دادسرای جنایی تهران مفتوح شد.

وی افزود: پس از تحقیقات نهایی مشخص شد آتش‌سوزی از فروشگاه تولید پوشاک «نسترن» واقع در طبقه دهم ساختمان پلاسکو آغاز شده است. در همان زمان، مالک و دو کارگر وی شناسایی و مشخص شد که آنها در این مغازه مشغول به فعالیت بوده‌اند.

شهریاری گفت: از آنجا که در آن زمان مسئولیت آواربرداری اهمیت بیشتری داشت، تلاش شد وظیفه امدادرسانی به درستی انجام شود؛ اما با پایان آواربرداری، این افراد بازداشت شدند و از آنها تحقیقات مبسوطی آغاز شد.

وی گفت: این افراد نخست هرگونه دخل و تصرف در وقوع آتش‌سوزی را انکار می‌کردند و مدعی بودند، از ساعت 6 صبح در مغازه‌شان بودند. از آنها پرسیدیم از آنجا که در ساعت 8:30 دقیقه سیستم گرمایشی ساختمان فعال می‌شده است، در این 2.5 ساعت چگونه خود را گرم کردند که پاسخ دادند یک گاز پیک‌نیک داشتیم اما از آن استفاده نمی‌کردیم.

شهریاری در ادامه به اعترافات این افراد اشاره کرد و گفت: سرانجام این افراد در یکی دو روز گذشته اعتراف کردند که از مهتابی داخل سقف یک سیم روکار با متراژ حدود 10 تا 15 متر کشیده و آن را ابتدا به یک یخچال وصل کرده و برخی روزها هم با اتصال به یک هیتر برقی خود را گرم می‌کردند. در نتیجه این اقدام، سیم‌ها به دلیل بار الکتریکی زیاد آتش می‌گیرد و به دلیل وجود حجم زیادی از پارچه و لباس، آتش‌سوزی شروع می‌شود.

وی افزود: این دو کارگر از کسانی که در طبقه هشتم مشغول مراسم زیارت عاشورا بودند می‌خواهند که به آنها کمک کنند اما به دلیل حجم بالای آتش‌سوزی، این افراد موفق به خاموش کردن آن نمی‌شوند و نهایتاً آن حادثه عظیم رخ داد.

سرپرست دادسرای جنایی تهران با اعلام این نتیجه که حریق ساختمان پلاسکو عمدی نبوده، گفت: به این ترتیب، فرضیه عمدی بودن حادثه از بین رفته، ولی میزان قصور و تقصیر دیگر عوامل دخیل در این حادثه در دست بررسی است.

وی در ادامه از پیگیری دیگر مسائل مرتبط با این حادثه خبر داد و گفت: قطعا وقوع حادثه ریزش آوار و همچنین آن حجم گسترده از آتش، یکسری عواملی داشته که کارگروه کارشناسی حادثه در حال بررسی سایر ابعاد این حادثه است. آن چیزی که تا امروز مشخص شده، این است که علت وقوع این حریق غیرعمدی مشخص و معلوم شده است که این کارگران از هیتر برقی استفاده کرده‌اند.

گفتنی است، در حادثه آتش سوزی ساختمان پلاسکو و به دنبال آن، ریزش این ساختمان، در مجموع شانزده تن از آتش‌نشانان شهید شدند و شش نفر از پرسنل پلاسکو هم فوت کردند.
...
نویسنده : بازدید : 8 تاريخ : چهارشنبه 25 اسفند 1395 ساعت: 9:27